5 gru 2010

Żywe barwy, cz. 2 z 7

Niebo było fioletowo-szare. Gdy Lars przesadzał pasiastą taśmę odgradzającą, poły jego płaszcza załopotały na wietrze. Tutaj, na tyłach strzelistego gmachu Hvaderdet, policyjni technicy krzątali się wokół ciała.

– Cześć, chłopaki – zasalutował niedbale – Jak się miewa denat?

Spojrzeli na niego głupawo.

– O rany, żartuję przecież… – wyciągnął portfel i mignął odznaką – Porucznik Lars Farsen, przyjechałem się rozejrzeć.

Jeden z mundurowych wstał z kucków i przywitał się z nim.

– Mówiono nam, że się pan zjawi. Jest pan pofr…

– Profilerem, zgadza się. Tworzę portrety osobowościowe szczególnie problematycznych sprawców. A ten tutaj przypadek – wskazał ruchem głowy na zwłoki – bardzo mi coś przypomina. Proszę jeszcze raz przedstawić szczegóły.

Szef techników nabrał powietrza i zaczął:

– Jak pan widzi, ciało jest w tragicznym stanie. Znalazł je dozorca, gdy wyrzucał śmieci. Było upchnięte w kontenerze na odpadki, właśnie tutaj, na tyłach budynku. Jest jakby… – podrapał się po karku i zrobił kwaśną minę – …wypompowane. Praktycznie w ogóle nie ma w nim krwi.

Lars przyjrzał się zwłokom badawczo. Zmarły był mężczyzną, w średnim wieku. Jego skóra była blada i pomarszczona niczym pergamin, a usta rozwarte jak u skonanego z pragnienia. Oczy miał zamknięte.

– Przesłuchaliśmy wstępnie wszystkich pracowników galerii – ciągnął policjant – Żaden z nich nie potrafił zidentyfikować ofiary. Wygląda na to, że zamordowany nie był w żaden sposób związany ze światem artystycznym…

– Być może – przerwał mu Farsen – Na razie pewne jest tylko jedno: to seryjny morderca.

– Słucham?

– Tak jak powiedziałem. To nie jest pierwszy taki przypadek – powiedział i zapalił papierosa, po czym odwrócił się, by odejść. W połowie drogi do taśmy zatrzymał się i dodał – Acha. Ekspertyzę i raporty przyślijcie do mojego biura. Na wczoraj.

I poszedł.

1 komentarz:

  1. Anonimowy26/1/12 14:43

    wiadomo co stało się z tą krwią;p czytam dalej;>

    OdpowiedzUsuń

 

Toplista: Najlepsze Horrory w Necie
Toplista: Opowiadania
Toplista: Straszne historie